Predzápasové preview pred zápasom s FC VSS Košice

    Základná časť DOXXbet ligy sa nám v rýchlom slede zápasov prehupla už do svojej druhej polovice. V zápase 12.kola privíta domáca FK Haniska na svojom trávniku súpera najzvučnejšieho mena, FC VSS Košice. Pozrime sa na doterajšie účinkovanie oboch celkov v súťaži a ich doterajšie výsledky.
    Úvodné 4 zápasy na ihriskách súperov boli pre naše mužstvo v súťaži mimoriadne náročné, skúsený káder sa však súperov nezľakol a dokázal si vydolovať prvý bod už po remíze s Tepličkou nad Váhom. Akonáhle domáci štadión prešiel kontrolou SFZ a bol schválený pre zápasy, Haniska sa pomaly začala dostávať na koňa. Veď v doterajšom priebehu súťaže svieti po štyroch domácich vystúpeniach v kolónke výhier číslo 4, to znamená, že Poprad, Lokomotíva Košice, Prešov a naposledy aj Bardejov odchádzali po stretnutiach so sklonenými hlavami. Zisk cenných domácich bodov sa odzrkadlil aj na zápasoch vonku, kde Haniska dokázala uspieť v Spišskej Novej Vsi po jednoznačnom výsledku 0:4 a bod si doniesla aj z ihriska Rimavskej Soboty, po bezgólovej remíze. Premiéru v DOXXbet lige absolvovala Haniska práve s naším dnešným súperom.
    Prvá augustová nedeľa pritiahla do Čermeľa peknú, takmer trojtisícovú divácku návštevu, ktorá videla vydreté domáce víťazstvo 3:0. Hoci sa domáce VSS Košice ujalo vedenia už v štvrtej minúte, po presnej strele Dimuna, nasledujúci priebeh zápasu bolo vidieť dobíjanie pevného obranného valu Hanisky. Favorit svoju výhru spečatil v závere, po zásahoch Gálla a Viazanka. Skúsený a favorizovaný celok Košíc zvíťazil, ale nováčik z dediny menom Haniska určite herným prejavom na ihrisku nesklamal a neplnil rolu fackovacieho panáka.

Výsledky FK Hanisky v doterajšom priebehu súťaže:
1.kolo: VSS Košice – Haniska 3:0 (1:0),
2.kolo: Dolný Kubín – Haniska 1:0 (0:0),
3.kolo: Teplička nad Váhom – Haniska 1:1 (0:1), gól: Cicman,
4.kolo: Liptovský Mikuláš – Haniska 3:0 (2:0),
5.kolo: Haniska – Poprad 1:0 (1:0), gól: Pekár,
6.kolo: Spišská Nová Ves – Haniska 0:4 (0:2), góly: Pekár 3, Maťaš,
7.kolo: Haniska – Lokomotíva Košice 1:0 (1:0), gól: Maťaš,
8.kolo: Rimavská Sobota – Haniska 0:0,
9.kolo: Haniska – Prešov 3:2 (1:2), góly: Pekár, Kolbas, Cicman,
10.kolo: Zvolen – Haniska 3:1 (0:1), gól: Pekár,
11.kolo: Haniska – Bardejov 1:0 (1:0), gól: Majerník,

    Hoci Košičania obsadili v uplynulom ročníku Fortuna ligy 6.priečku, museli sa porúčať o súťaž nižšie, do DOXXbet ligy. Dôvodom boli finančné podlžnosti klubu voči niektorým hráčom, kvôli čomu mužstvu nebola udelená licencia. Napriek odchodom viacerých opôr, akými boli Ján Novák, Peter Bašista či Erik Pačinda, je snáď jediným a logickým cieľom mužstva opätovný návrat do najvyššej súťaže. Ako sme sa po odohraných 11kolách mohli presvedčiť, priebežné umiestnenie klubu na prvej priečke to potvrdzuje, nie však doterajšie výkony a predovšetkým výsledky.
    Zápasy na ihriskách súperov priniesli prehry v Poprade, Prešove či Bardejove, doma zaváhali a ratovali remízu s Liptákmi až v nadstavenom čase. Po 9.kole sa z lavičky porúčal tréner Marek Fabuľa, ktorý zamieril do Podbrezovej. Jeho kroky v priebehu pár dní nasledoval aj skúsený Miroslav Viazanko, ktorý bude pre mužstvo citeľnou stratou. Na nového trénera však Košičania dlho nečakali, v priebehu pár dní sa ním stal známy Jozef Vukušič.

Výsledky FC VSS Košice v doterajšom priebehu súťaže:
1.kolo: VSS Košice – Haniska 3:0 (1:0), góly: Dimun, Gáll, Viazanko,
2.kolo: Poprad – VSS Košice 3:0 (2:0),
3.kolo: VSS Košice – Spišská Nová Ves 1:0 (1:0), gól: Haskič,
4.kolo: Lokomotíva Košice – VSS Košice 0:1 (0:0), gól: Horodník,
5.kolo: VSS Košice – Rimavská Sobota 3:0 (2:0), góly: Haskič, Dimu, Karaš,
6.kolo: Prešov – VSS Košice 1:0 (0:0),
7.kolo: VSS Košice – Zvolen 4:0 (3:0), góly: Viazanko 2, Dordevič, Daško(vl.),
8.kolo: Bardejov – VSS Košice 1:0 (1:0),
9.kolo: VSS Košice – Liptovský Mikuláš 1:1 (0:1), gól: Dordevič,
10.kolo: VSS Košice – Dolný Kubín 3:0 (kontumačne – hostia nevycestovali na stretnutie z dôvodu sporu s mestom Dolný Kubín o financovanie futbalu),
11.kolo: Teplička nad Váhom – VSS Košice 0:1 (0:0), gól: Pavúk,


    Domáca séria výhier Hanisky proti najvážnejšiemu favoritovi na postup a klubu s bohatou históriu. To sú jedne z mnohých dôvodov, prečo by sa na zápas FK Haniska - FC VSS Košice mal tešiť každý fanúšik. Výkop zápasu je v sobotu 10.10.2015 o 15:00. Počet lístkov je limitovaný kapacitou štadióna, preto prosím všetkých, aby sa na zápas vydali v predstihu a vyhli sa zbytočným radom pri pokladniach !

autor: Ing. Milan Bačo

Zhodnotenie zimnej prípravy 2015 a predzápasové preview pred zápasom s V.Opátskym

        Po náročnej jeseni, kedy Haniska obsadila solídnu piatu priečku, dostali hráči voľno a čas na regeneráciu a oddych. Zimná príprava začala 14.januára, a už prvé stretnutie akoby naznačilo, aká bude dochádzka a účasť. Pretrvávajúce zranenia, chrípkové obdobie, a či študentské alebo pracovné povinnosti, to všetko negatívne vplývalo na dochádzku hráčov. Následne sa to odzrkadľovalo aj v prípravných stretnutiach, kde sa zostava mnohokrát doslova improvizovala a niektorí si vyskúšali aj netradičné posty. Príprava však bola a stále je o naberaní kondície, trénovaní herných situácií a vštepovaní koncepcie a štýlu hráčom. Dovolím si tvrdiť, že si za posledné roky nepamätám prípravu, ktorú sprevádzalo toľko zranení, chorôb a absencií hráčov či už na tréningoch, ale aj v prípravných stretnutiach. Veľkým pozitívom bola hojná účasť na 4 dňovom sústredení v Bardejovských kúpeľoch, ktoré kolektív ešte viac utužilo a bolo príjemným spestrením prípravy. Pravidelnou skúškou kvality, zohratosti a sily mužstva bolo dovedna 9 prípravných stretnutí, v ktorých sa zrodili rôzne výsledky, ale na tie sa ako na najdôležitejší ukazovateľ v príprave nehľadí. Tréner Berta mal možnosť skúsiť viacero rôznych variácií herného systému, ktoré ukázali silné, ale naopak aj slabšie miesta v koncepcii našej hry.

Výsledky prípravných zápasov - zima 2015:

Košice B – FK Haniska

1:1 (0:1)

gól: Horváth

Lokomotíva Košice – FK Haniska

6:2 (3:1)

góly: Pekár, Klimek

Košice U19 – FK Haniska

1:1 (0:0)

gól: Pástor

Prešov U19 – FK Haniska

1:1 (0:1)

gól: Kolbas

Krompachy – FK Haniska

1:3 (1:1)

góly: Horváth 2, Pástor

Moldava n/B – FK Haniska

5:3 (2:2)

góly: Gorej, Majerník, Molnár

Šaca – FK Haniska

2:4 (1:1)

góly: Klimek 2, Kolbas, Horváth

Rožňava – FK Haniska

1:2 (0:0)

góly: Horváth, Klimek

FK Haniska – Kalša

1:5 (0:4)

gól: Majerník

        Haniska cez zimu svoj káder posilnila o viacero hráčov. Defenzívne rady určite vystuží skúsený Róbert Cicman, ktorý na jeseň pôsobil v 2.ligovom Poľskom klube, Sandecja Nowy Sacz. Veríme, že bývalý hráč Košíc, Nitry či Slavie Praha bude posilou mužstva a dodá obranným radám koordináciu a poriadok. Opäť raz sa z práce v zahraničí vrátil domov Štefan Majerník, a ani túto jar neodolal vábeniu futbalu a tak jeho návrat na trávniky  ocenia všetci fanúšikovia a hráči. Na poslednú chvíľu sa podarilo dotiahnuť aj hosťovanie Miloša Galla, perspektívneho krídelníka, naposledy pôsobiaceho v Moldave nad Bodvou. Z hosťovania v dorasteneckom mužstve Kechneca sa vrátil Tibor Nagy, ktorý je vo veku 16rokov sľubnou hráčskou devízou pre budúcnosť futbalu v Haniske. V kolonke odchodov svieti prázdne miesto, nakoľko klub z hráčov počas prestávky neopustil nikto.

        Nám dobre známy súper z Vyšného Opátskeho absolvoval kvalitnú zimnú prípravu, okorenenú sľubnými výsledkami v prípravných zápasoch a s významnou zmenou na trénerskom poste. Marcel Alexander vymenil trénerskú pozíciu za miesto prezidenta klubu, a na pozícii trénera klubu ho nahradil Anton Šoltís. Tréner, ktorý mal možnosť na jeseň 2013 viesť aj naše mužstvo, sa tak po pôsobení vo vyšších súťažiach vracia do 3ligového pelotónu.

Výsledky prípravných zápasov V.Opátske - zima 2015:

Košice U19 – V.Opátske

0:1 (0:1)

gól: Turczyk

Prešov U19 – V. Opátske

4:1 (0:1)

gól: Kis

V. Opátske -- Krompachy

6:2 (3:0)

góly: Turczyk 3, Steininger 2, Kis

V. Opátske – V. Folkmar

13:1 (7:0)

góly: Steininger 3, Kis 3, Čegin 3, M.Angelovič 2, Pilipčuk, Šosták

Moldava n/B – V. Opátske

2:3 (1:2)

góly: Turczyk, Steininger, M.Angelovič

V. Opátske – Šaca

0:0

-

Michalovce U19 – V. Opátske

1:0 (1:0)

-

Košice U19 – V. Opátske

0:1 (0:1)

gól: Steininger

Čaňa – V. Opátske

2:2 (0:2)

góly: Steininger 2

        Haniska z 8 stretnutí doma dokázala zaznamenať až 6 výhier a len 2 prehry. O prehry sa pričinilo mužstvo Sniny, ktoré so šťastím a v oslabení vyhralo 1:2 a mužstvo mladíkov Prešovskej juniorky, ktoré rovnako bralo z Hanisky všetky body, po výsledku 1:2. Skóre z domácich zápasov je vysoko aktívne, a to v pomere 22:10, čo svedčí o dobrej streleckej potencii mužstva a schopnosti premeniť šance. Z celkového počtu 8 zápasov na ihriskách súperov dokázal náš dnešný súper získať len 4 body, a to za remízu v Plavnici a jasnú výhru na ihrisku sa trápiacej Bardejovskej Novej Vsi, to ešte v treťom kole. Vonku sa gólovo presadili len Bandžuch(4góly) so Semanom(3góly).

        Derby stretnutie nemá dopredu favorita nikdy jasne daného, a to platilo a vždy bude platiť aj pri zápasoch Hanisky s Vyšným Opátskym. V posledných rokoch všetky vzájomné stretnutia mali punc vysokej kvality, na ihrisku bolo vidieť obetavosť, nasadenie a predovšetkým motiváciu v radoch hráčov a futbal, ktorý vždy potešil oko fanúšika.

Výsledky vzájomných zápasov z posledných sezón:

2011/2012
V. Opátske – FK Haniska 2:0 (1:0), góly: Vilčko, Bandžuch,
FK Haniska – V. Opátske 4:1 (2:0), góly: Slicho, Klimek, Gorej, Majerník – M.Angelovič,

2012/2013
FK Haniska – V.Opátske 3:2 (2:0), góly: Plačintár, P.Horňák(11m),  Marcel Majoroš – Steininger, J. Majoroš,
V. Opátske – FK Haniska 1:1 (0:0), góly: Seman(11m) – P.Horňák(11m),

2013/2014
FK Haniska – V. Opátske 1:0 (1:0), gól: Gorej,
V. Opátske – FK Haniska 2:0 (1:0), góly: Bandžuch, M.Angelovič,


        Po dlhej zimnej prestávke tak prvý zápas prinesie parádne derby, na ktoré pozývam všetkých fanúšikov zo širokého okolia. Obidve mužstvá zdobí útočná hra, hráčsky káder ponúka viacero hráčov s ligovými skúsenosťami a preto verím, že zápas svojou kvalitou prevýši parametre 3.ligy. Stretnutie sa uskutoční na ihrisku v Haniske, dňa 15.3.2015 o 15hodine, pod taktovkou rozhodcovskej trojice: Mano, Klovanič, Homoľa a delegátom zápasu bude Novysedlák. Všetci ste srdečne pozvaní !!!

HANISKA, DO TOHO !!!!!!

autor: Ing. Milan Bačo

Futbalové štatistiky 3.ligy Východ po jeseni 2014/2015

    Počas jesene boli diváci svedkami 128 zápasov (v 16.kolách), v ktorých padlo spolu 342 gólov (vrátane 3 od zeleného stola pre Hanisku). Najbohatším kolom na góly bolo 15.kolo, kde padlo až 31gólov, naopak najchudobnejším bolo 2.kolo, len so 14 gólmi. Priemer gólu na jedno stretnutie tak činí čosi viac ako 2,67 gólu.

Prehľad kôl a gólov:

1.kolo:        16 gólov
2.kolo:        14 gólov
3.kolo:        20 gólov
4.kolo:        22 gólov
5.kolo:        18 gólov
6.kolo:        26 gólov
7.kolo:        25 gólov
8.kolo:        20 gólov
9.kolo:        25 gólov
10.kolo:        22 gólov
11.kolo:        19 gólov
12.kolo:        22 gólov
13.kolo:        15 gólov
     14.kolo:        23gólov      
15.kolo:        31 gólov
16.kolo:        24 gólov

Najviac gólov v jednom zápase:    14.kolo: Stropkov - Michalovce B (výsledok 6:2) - 8 gólov
                                                 15.kolo: Michalovce B - Haniska (výsledok 5:3) - 8 gólov

Kartové tresty počas jesene

    V 128 zápasoch jesene ukázali rozhodcovia 446 žltých a 16 červených kariet. V negatívnom svetle dominovali hráči aktuálne posledného Sabinova, s bilanciou 42 žltých a 4 červené karty. Naopak najmenším počtom kariet sa môže pochváliť rezerva Michaloviec, a to len počtom 16žltých kariet.

Prehľad kartových trestov:

Mužstvo ŽK ČK
Vysoké Tatry 32 1
Plavnica 25 1
Futura 23 1
Vranov n/T 26 0
Prešov B 29 1
Stropkov 34 1
Haniska 27 0
Bardejovská Nová Ves 28 2
Michalovce B 16 0
Veľké Revištia 21 0
Vyšné Opátske 26 0
Giraltovce 31 2
Spišská Nová Ves 21 1
Snina 34 2
Sabinov 42 4
Lipany 31 0


Divácky záujem

    Divácka návštevnosť počas jesene nebola nijako ohromojúca, jedinou výnimkou boli slušné návštevy v Snine a v Plavnici, zvyšok spadal do šedého priemeru. 128 zápasov videlo spolu 33 741 divákov (údaj z futbalnetu), čo činí priemer na stretnutie viac ako 263 ľudí.

Prehľad kôl a divákov:

1.kolo:        2802 divákov
2.kolo:        2666 divákov
3.kolo:        2594 divákov
4.kolo:        2650 divákov
5.kolo:        1500 divákov
6.kolo:        2320 divákov
7.kolo:       1762 divákov
8.kolo:        2480 divákov
9.kolo:        1280 divákov
10.kolo:        1952 divákov
11.kolo:       1500 divákov
12.kolo:        1750 divákov
13.kolo:        2255 divákov
14.kolo:        2210 divákov
15.kolo:        1420 divákov
16.kolo:        2600 divákov

Zrkadlo diváckeho záujmu u tímov doma a vonku

Mužstvo Doma Vonku Spolu
V. Tatry 1250 1650 2900
Plavnica 3382 2100 5482
Futura 2420 2580 5000
Vranov n/T 2636 2620 5256
Prešov B 810 1951 2761
Stropkov 2350 2020 4370
Haniska 2050 2380 4430
Bard. N. Ves 1672 1600 3272
Michalovce B 1205 1952 3157
V. Revištia 1230 2400 3630
V. Opátske 1600 2310 3910
Giraltovce 1470 1730 3200
Sp. N. Ves 2346 1872 4218
Snina 5950 1800 7750
Sabinov 1750 2846 4596
Lipany 1800 2110 3910


Pokutové kopy

    Diskutovanou tému sú v každom zápase pokutové kopy. Počas jesene nariadili rozhodcovia spolu 30 pokutových kopov, pričom úspešnosť premieňania bola 70% (premenené 21). Najviac kopov z bieleho bodu mali Giraltovce 4(premenili 2), pričom naopak na druhej strane V.Revištia boli mužstvom, proti ktorému sa kopalo až 6 penált (dostali z nich 5 gólov).

Mužstvo Realizované / premenené Proti / dostali góly
Vysoké Tatry 1 / 1 2 / 2
Plavnica 2 / 2 2 / 2
Futura 2 / 2 1 / 1
Vranov nad Topľou 0 / 0 0 / 0
Prešov "B" 1 / 1 4 / 0
Stropkov 2 / 2 5 / 4
Haniska 2 / 0 2 / 2
Bardejovská Nová Ves 3 / 1 0 / 0
Michalovce "B" 1 / 1 1 / 1
Veľké Revištia 3 / 2 6 / 5
Vyšné Opátske 2 / 1 0 / 0
Giraltovce 4 / 2 1 / 1
Spišská Nová Ves 0 / 0 0 / 0
Snina 3 / 2 1 / 0
Sabinov 2 / 2 4 / 3
Lipany 2 / 2 1 / 0

Predsezónny rozhovor s prezidentom FK Haniska, Danielom Miklošom

K futbalu neodmysliteľne patria aj ľudia, ktorí kluby riadia, manažujú a sú ich srdcom. Jedným z nich je aj dlhoročný prezident klubu FK Haniska, Daniel Mikloš. Človek, bez ktorého by futbal v Haniske nebol na pozícii a v lige, kde sa momentálne nachádza. O predsezónnej príprave, pohybe v mužstve a cieľoch do novej sezóny sme s ním pripravili nasledujúci rozhovor.

Otázka: Reorganizácia futbalových súťaží priniesla mnoho zmien, posunov ale aj pádov mužstiev vo viacerých ligách. Mužstvo FK Haniska si na jar ustrážilo postupové karty a v nadchádzajúcej sezóne bude účinkovať v 3.lige Východ. Komu, respektíve čomu tento veľkých úspech pre klub aj samotnú obec pripisovať?

V prvom rade tento úspech je zásluha hráčov. Tí na ihrisku bojovali, odvádzali maximum svojich možností, a hoci v niektorých stretnutiach nám šťastena nepriala, nevešali hlavy do smútku. Tímový duch, obetavosť a zohratosť boli hlavné parametre, ktoré zdobili a zdobia mužstvo aj naďalej. Klub si dlhé roky zakladá na úprimných vzťahoch a priateľstve. Zásluha patrí aj trénerom, realizačnému tímu a sponzorom, bez ktorých by futbal v tejto lige a na danej úrovni nemohol fungovať. Osobitné poďakovanie patrí aj obci, starostovi a poslancom, ktorí finančne aj materiálne klub podporujú.

Otázka: Vráťme sa ešte k minuloročnej sezóne. Aké boli podľa Vás hlavné plusy, ale aj mínusy, ktoré bolo badať na mužstvách a samotnej súťaži ?

Ako som už spomenul, bez financií by futbal nemohol existovať. V mnohých mužstvách bola situácia kritická, čoho prejavom boli  zápasové súpisky tvorené vlastnými odchovancami, dorastencami a zo súťaže sa pomaličky vytrácala kvalita. Smutným príkladom bol klub Barce, ktorý sa v aktuálnej súťaži prihlásil len do mestskej ligy. Svetlým zjavom bol nováčik z Plavnice, ktorému však na jar postupne dochádzala para a za zmienku stoja aj jarné výsledky Sp. N. Vsi či V. Opátskeho, ktoré herne vyčnievali nad zvyškom súťaže. Kvalita súťaže oproti predošlým dvom ročníkom, čo sme v nej pôsobili, mierne poklesla, čo sa podpísalo aj na nižšom diváckom záujme.

Otázka: Letná prestávka vždy ponúka len pár týždňov na oddych a prípravu. Ako prebiehala letná príprava mužstva, aké prípravné zápasy sa odohrali a na ktoré aspekty ste sa zamerali?

Letná príprava začala 1.7.2014 pod trénerskou taktovkou Romana Bertu s asistentom Pavlom Miklošom. Využívali sme domáce ihrisko, telocvičňu a odohrali sme 5 prípravných zápasov, s bilanciou 3-1-1 (detaily nižšie)

Zápas

Výsledok

Góly Hanisky

MFK Košice „B“ – FK Haniska

4:0 (2:0)

-

MFK Spartak Medzev – FK Haniska

2:4 (0:3)

L.Majoroš, Beck, Pástor, Klimek

FK Čaňa – FK Haniska

2:2 (2:1)

Borovský, Pástor

FK Šaca – FK Haniska

6:7 (5:3)

Novotný 3, Molnár 3, Pástor

FK Haniska – TJ Mladosť Kalša

2:0 (1:0)

Pekár(11m), Pástor

 Zamerali sme sa predovšetkým na zlepšenie kondície, vyskúšali sme viacero zaujímavých herných systémov, s ktorými by sme mohli viacerých prekvapiť. Šancu dostali aj mladíci z dorastu, ktorí tak mali možnosť ukázať svoje kvality a potenciál. Osobne veľký potenciál vidím v Tiborovi Nagyovi, ktorý napriek svojmu nízkemu veku (len 15 rokov) má prehľad v hre, rýchlosť, obratnosť a zdravú drzosť.

Otázka: Jarnú časť minulého ročníka ste v niektorých zápasoch mali problémy so zostavou, či už kvôli trestom alebo zraneniam, a tak do zápasov nastupovali aj dorastenci. Ako sa pred sezónou posilnilo mužstvo a k akým zmenám došlo?

Mužstvo na jar sužovali zranenia a na niektoré zápasy sme boli radi za každého hráča schopného nastúpiť. Z mužstva prakticky neodišiel nikto. Peter Slicho na jar hosťoval v Barci, a na jeseň bude pôsobiť v Medzeve. Futbalovú kariéru v mladom veku ukončil Tomáš Plačintár, ktorého dlhodobo sužovali zranenia a rozhodol sa dať prednosť škole. Čo sa týka posíl, pribudli Marcel Borovský a Dominik Novotný. Perspektívni a behaví mladíci (obaja stále len 18roční)zaujali v prípravných zápasoch a chuť k futbalu budú môcť napĺňať v našom klube. Najviac očakávame od posily menom Jaroslav Kolbas. Kreatívny stredopoliar so skúsenosťami zo zahraničia a domáceho pôsobenia v Košiciach, Prešove či Nitre bude veľkou posilou na nadchádzajúcu jeseň. V hľadáčiku sme mali aj ďalších hráčov, ale tí uprednostnili iné kluby.

Príchody

Z klubu

Druh transferu

Jaroslav Kolbas

1.FC Tatran Prešov

hosťovanie

Marcel Borovský

KAC Jednota Košice

hosťovanie

Dominik Novotný

FA Benecol Košice

hosťovanie

Odchody

Do klubu

Druh transferu

Peter Slicho

MFK Spartak Medzev

hosťovanie

Tomáš Plačintár

-

ukončenie kariéry

Otázka: Nový ročník súťaže sa už nezadržateľne blíži a ako každý jeden klub, aj Haniska má určité predsezónne ciele. Ako prezident klubu, čo je u Vás hlavný cieľ a na čo sa chce zameriavať mužstvo?

Našich súperov veľmi dobre poznáme, veď až 11 mužstiev je tam zo súťaže, ktorú sme hrali spoločne. Zvyšné tímy ako Vranov, Lipany či Prešov „B“ poznáme z prípravných stretnutí z minulosti a tak môžeme povedať, že žiadne mužstvo nebude pre nás neznámou. Káder máme stabilizovaný, tréningová účasť bola jedna z najlepších za posledné roky, čo svedčí o tom, že žiaden hráč nechce sedieť na lavičke, ale tvrdo zabojovať o svoju stabilnú pozíciu. Cieľom bude hrať pokojný stred tabuľky, doma získavať potrebné body a vonku môžeme u niektorých súperov milo prekvapiť. Mužstvo FK Haniska si budovalo dlhé roky meno a rešpekt na futbalovej mape východu, a povesť kvalitného a rešpektovaného súpera nebudeme chcieť stratiť.

Otázka: V prvom kole doma privítate starého známeho súpera z Veľkých Revíšť. Tento „dedinský súboj“  môže byť dobrým odrazom pred ďalšími zápasmi. Na čo si hráči musia dávať pozor a čo od úvodu ligy očakávate?

Súpera z Veľkých Revíšť poznáme skutočne veľmi dlho, nakoľko v nižších súťažiach sme spolu hrali dramatické stretnutia. Kvalita oboch celkov je v kolektíve a bojovnosti, a od zápasu neočakávam žiadne strelecké hody. Úvodný zápas do sezóny bude isto spočiatku nervózny, veď zápasové tempo je predsa iné ako prípravné zápasy, či tréningy. Pevne verím, že diváci v Haniske a okolí zavítajú v hojnom počte na štadión a hráči ich odmenia dobrým a obetavým výkonom. Do sezóny by sme radi vstúpili výhrou a spravili si chuť pred derby zápasom na pôde V. Opátskeho.

Veľa úspechov v 3.lige a čo najviac radosti z výhier !!!

Rozhovor s prezidentom FK Haniska, Danielom Miklošom, pripravil Ing. Milan Bačo.

Aktuálna súpiska mužstva FK Haniska pred sezónou 2014/2015

Brankári: Norbert Fedor, Stanislav Suchý

Obrancovia: Matúš Horváth, Jaroslav Gorej, Jakub Laczko, Adrián Šipoš, René Sučák, Miroslav Klimek

Záložníci: Michal Molnár, Samuel Beck, Peter Pástor, Ladislav Majoroš, Marek Hrubovčák, Marcel Borovský, Jaroslav Kolbas, Juraj Farkaš, Patrik Kováč,

Útočníci: Štefan Majerník, Matúš Pekár, Dominik Novotný

Zhrnutie sezóny 2013/2014 mužsva FK Haniska

    Tretia sezóna v najvyššej regionálnej súťaži je úspešne za nami a FK Haniska skončila na ôsmom (postupovom) mieste. V budúcej sezóne sa totižto predstavíme v zreorganiozovanej III. lige, ktorá v hierarchii SFZ znamená tretiu najvyššiu súťaž na Slovensku. Paradoxne nám najhoršie umiestnenie za posledné tri roky prinieslo postup do kvalitatívne lepšej súťaže. Ôsme miesto je pre niekoho určitým sklamaním, ale berme na vedomie fakt, že súťaž bola extrémne vyrovnaná a až 13 tímov bojovalo o postup do vyššej ligy. Nie každý zápas sa vydaril, stratili sme doma 45 zápasovú sériu bez prehry hneď v prvom kole, ale sezóna priniesla aj veľa pozitív. Prvým je už samotný postup, druhým je množstvo náročných zápasov, ktoré naše mužstvo odohralo, pretože do Hanisky chodili mužstvá len brániť a takmer každý zápas sa rozhodoval až v závere. My sme tie zápasy až na pár výnimiek zvládli a aj tento fakt po psychickej stránke mužstvu pomohol. Už to neboli domáce zápasy len o tom, koľko súperovi nadelíme, ale o tom, aby sme tie zápasy psychicky a fyzicky zvládli a dotiahli ich do víťazného konca. Celkovo na mňa sezóna Hanisky pôsobila dosť nevyrovnane a aj výkony boli ako na hojdačke. Raz sa darilo, raz nie a hlavne na súperových ihriskách to nebolo ono. Na to aké, výkony sme podávali u našich súperov, je 11 bodov z vonku celkom slušný počin. Pravdaže ich mohlo byť aj viac, ak by sme nerobili v obrane radikálne chyby a boli aspoň o trošku efektívnejší, pretože príležitostí na to bolo dosť. V 15 zápasoch vonku sme skórovali len 7x a inkasovali až 26gólov. Najdôležitejšie víťazstvo vonku sme zaznamenali v 28. kole na pôde Stropkova a práve tieto body rozhodli o našom postupe a aj o tom, že v kolonke plusových a mínusových bodov sme skončili na čísle +3. Na domácom ihrisku to však bola celkom iná Haniska. 12 výhier, 1 remíza a 2 prehry a skóre 31:10 svedčia o tom, že Haniska je stále doma veľmi silná. Viac ako polovicu domácich zápasov(8) sme si dokázali udržať čisté konto a to je pekná vizitka našej obrany. Dokopy si naši brankári Suchý(2), Fedor(9) udržali čistý štít až v jedenástich prípadoch. Poďakovať za to môžu kompaktnej obrane ale aj svojím schopnostiam a hlavne Fedor na jar podával stabilne kvalitné a niekedy až vynikajúce výkony a v mnohých situáciách mužstvo podržal.
       Ak porovnám jesennú a jarnú časť tak musím povedať, že jeseň vyšla hlavne výsledkovo lepšie. Po zimnej prestávke sa mužstvu nedarilo aj z toho dôvodu, že odohralo 8 z 13 zápasov vonku a nevedelo sa dostať do tempa. Niekde sme sadli na mušku rozhodcom, ale mužstvu to hlavne po taktickej stránke na súperových ihriskách nešlo. Nepremieňanie šancí a hrúbky v obrane spôsobili 5 prehier, v ktorých sme nedokázali streliť ani gól, hoci šancí na skórovanie bolo. Obrana spravila nejakú hrúbku a bolo po zápase. Chvalabohu sa Haniske darilo na domácom ihrisku a dokázala vo všetkých piatich zápasoch zvíťaziť a zabezpečiť si tak budúcoročnú treťoligovú príslušnosť.

   
    Čo sa týka kádru, tak v zime nastala v mužstve väčšia fluktuácia hráčov, keď dresy zmenilo až 11 hráčov. Do mužstva počas zimnej prestávky prišli štyria hráči a to Majerník, Hrubovčák, Palenčár a Sučák. Naopak Hanisku opustila sedmička hráčov. Peťo Slicho odišiel na jarné hosťovanie do neďalekej Barce a ostatným skončilo hosťovanie. Gluchman, Vlado Horňák, Tereščík, Varga, Patrik Horňák a Marián Matej ukončili z rôznych dôvodov pôsobenie v našom klube, čo znamenalo, že káder sa zúžil a aj to malo za následok výsledkovú nevyrovnanosť a fakt, že viacero zápasov nastupovali aj dorastenci, ktorí s podobnou súťažou nemali skúsenosti. Najdôležitejším hráčom jari bol však Majerník, ktorý sa po pracovnej anabáze v Nórsku vrátil domov a bol takmer pri všetkých góloch Hanisky na jar. Keď ich nestrieľal, tak ich pripravoval a ako správny kapitán doviezol Hanisku k postupu. Nesmieme však zabudnúť ani na najlepšieho strelca mužstva Pekára, alebo na dobre hrajúceho Šipoša, či kvalitne chytajúceho Fedora. Na druhej strane musím povedať, že postup vybojovalo mužstvo ako celok a všetkým hráčom patrí veľká vďaka za odovzdané  výkony.
    Poďakovať sa však musíme aj prezidentovi klubu, predstavenstvu a realizačnému tímu. Práve títo ľudia zabezpečovali správny chod klubu a jeho smerovanie za postupom. Po poslednom zápase odišlo mužstvo za oddychom na krátku dovolenku do Chorvátska a tento podarený trip bol pekným zakončením úspešnej sezóny a aj za toto patrí veľká vďaka ľudom, ktorý ťahajú futbal v Haniske, aj keď to vo viacerých prípadoch nie je jednoduché a robiť v dnešnej dobe regionálny futbal na takej úrovni ako v Haniske je nesmierne náročné!!!
    Ešte raz veľká vďaka za futbal v Haniske. Haniska do toho!!!

autor: Ing. Štefan Sopko

Zhodnotenie zimnej prípravy 2014 + zápasové preview na zápas s V.Opátskym

        Mužstvo FK Haniska začalo svoju zimnú prípravu v domácom prostredí dňa 14.1.2014 a od začiatku sa do prípravy pravidelne zapájal vyšší počet hráčov. Prvou výraznou zmenou pre hráčov bola zmena na trénerskom poste. Po jesennej časti skončil pôsobenie v Haniske Anton Šoltís, ktorý prijal úlohu asistenta trénera u účastníka 2.futbalovej ligy, v Michalovskom A-mužstve. K mužstvu sa tak už po niekoľkýkrát za posledné roky vrátil obľúbený a skúsený tréner Roman Berta. Tréningy prebiehali 5krát týždenne, pričom sa striedala posilňovňa, telocvičňa, spinning, rehabilitácia a rovnako aj tréning herných situácií. Počas dvoch mesiacov prípravy mužstvo odohralo 9 stretnutí, s bilanciou 5 výhier, 3 remízy a 1 prehra. 

Výsledky prípravných zápasov:

Košice U19 - Haniska 1:2 (0:0) góly: Gluchman, P.Horňák
Rožňava - Haniska 1:3 (0:2) góly: Varga 2, P.Horňák
Prešov U19 - Haniska 1:2 (0:0) góly: P.Horňák, Majerník
Šaca - Haniska 2:2 (1:0) góly: Hrubovčák, Majerník
Barca - Haniska 0:0 -
Medzev - Haniska 2:5 (1:4) góly: Pekár 4, L.Majoroš
Vranov - Haniska 5:0 -
Rožňava - Haniska 1:1 (1:1) góly: L.Majoroš
Geča - Haniska 0:1 (0:1) góly: Klimek

        Bohužial, asik najviac bolela a zároveň pretrela oči jediná prehra a to s treťoligovým MFK Vranov, kedy si mužstvo aj s improvizovanou obrannou radou vytvorilo viacero príležitostí, ktoré zostali nevyužité a skúsenejší celok kruto trestal naše chyby. Ako to už však býva zvykom, príprava nie je o výsledkoch, ale o hernom prejave, skúšaní rôznych herných situácií, miešaní zostavy a snahe odstrániť nedostatky hry.

        K mužstvu sa pripojili po jesennej odmlke Haniščania Štefan Majerník (návrat z Nórska) a František Palenčár (návrat po pauze od futbalu), ktorí mužstvo ešte viac zcelili a priniesli patričnú kvalitu. Príchody a odchody sa realizovali aj v našej kuchyni, a tým najviac rezonujúcim bol odchod skúseného a dlhoročného hráča Hanisky, Petra Slicha, na hosťovanie do konkurenčnej Barce.

Prehľad pobyhov v mužstve:

Príchody
Štefan Majerník - návrat z Nórska
František Palenčár - návrat do mužstva po osobnej pauze
Marek Hrubovčák - prestup z Ploského (z doterajšieho hosťovania v Barci)
René Sučák - hosťovanie z MFK Košice

Odchody
Dušan Varga - ukončenie hosťovania, aktuálne hosťovanie v Čani
Richard Tereščík - ukončenie hosťovania, aktuálne hosťovanie v Čani
Vladimír Horňák - ukončenie hosťovania, aktuálne hosťovanie vo V.Opátskom
Peter Slicho - akutálne hosťovanie v Barci (aj naďalej kmeňový hráč Hanisky)
Gerhard Gluchman - ukončenie hosťovania

        Udiala sa ešte jedna významná zmena. Po jesennej časti ukončil funkciu vedúceho mužstva Anton Bakši, ktorému za odvedenú prácu ďakujeme. Novým vedúcim mužstva sa stal Peter Takáč. Trénerom dostastencov sa stal Štefan Majerník, ktorý v spolupráci s trénerom Bertom započali intenzívnejšie začleňovanie dorastencov do tréningových procesov A-mužstva. Veríme, že svieži vietor v plachtách dopraví loď menom FK Haniska do úspešného konca, ktorým by bol pre všetkých postup do 3.ligy.

Aktuálna súpiska mužstva FK Haniska pred jarnou časťou ročníka 2013/2014

Brankári:
Norbert Fedor, Stanislav Suchý,

Obrancovia:
Matúš Horváth, Jaroslav Gorej, Adrián Šipoš, Jakub Laczko, Tomáš Plačintár
René Sučák, Miroslav Klimek, Tomáš Papuga,

Záložníci:
Michal Molnár, Ladislav Majoroš, Peter Pástor, Samuel Beck, Marián Matej
František Palenčár, Juraj Farkaš, Patrik Horňák,

Útočníci:
Matúš Pekár, Štefan Majerník, Marek Hrubovčák,

Predzápasové preview TJ FK Vyšné Opátske - FK Haniska

        Po dlhej zimnej prestávke sa futbal vracia aj na regionálne trávniky a už túto nedeľu máme možnosť sledovať  ako sa jednotlivé celky popasovali so zimnou prípravou. Hráči Hanisky odohrajú prvý zápas jarnej časti na pôde rivala z Vyšného Opátskeho. Derby hneď na úvod jarnej časti? Uvidíme, kto sa s touto výzvou vyrovná lepšie. Mužstvá v zimnej prestávke prešli určitými zmenami no príprave a zmenám v kádri sme sa venovali v zhrnutí zimnej prestávky a tak poďme rovno na predzápasový sumár:

TJ FK Vyšné Opátske doma:                                

8 zápasov s bilanciou 6:1:1
Skóre - 28:7
Najvyššie víťazstvo: 1. kolo TJ FK Vyšné Opátske - MFK Spišské Podhradie 6:0
Straty bodov:
7. kolo TJ FK Vyšné Opátske - TJ Veľké Revištia 2:3
15. kolo TJ FK Vyšné Opátske - FK Pokrok SEZ Krompachy 1:1
Najlepší strelci na domácom ihrisku: Bandžuch 7, Steininger 6, Turczyk 4

FK Haniska vonku:

7 zápasov  s bilanciou 2:1:4
Skóre 4:11
Najvyššia prehra: 4. kolo TJ Veľké Revištia -  FK Haniska 3:0
Bodové zisky:
2.kolo FK Barca - FK Haniska 0:1
10. kolo FK Svit - FK Haniska 0:1
12. kolo FK Pokrok SEZ Krompachy - FK Haniska 1:1
Strelci na súperových ihriskách: Pekár 2x, P. Horňák, L. Majoroš

        V minulej sezóne sme odohrali s našim najbližším súperom 2 vyrovnané zápasy. V prvom sme dokázali ustrážiť jednogólový náskok a po víťazstve 3:2 sme sa mohli radovať z vydretých 3 bodov. Na pôde Vyšného Opátskeho to bol ešte vyrovnanejší duel a Hanišťanom sa podarilo uhrať cennú remízu 1:1. Oba góly padli z bieleho bodu a  idú na vrub obrán, keďže pokutovým kopom predchádzali obrovské chyby  tak hosťujúcej ako aj domácej obrany.

        V jesennej časti sme dokázali Opátske na domácom ihrisku poraziť najtesnejším rozdielom 1:0,  keď o všetkých 3 bodoch pre náš celok rozhodol už v 10. minúte Jaroslav Gorej.  Zápas to nebol príliš atraktívny, ale obom mužstvám išlo v prestížnom zápase hlavne o výsledok a to sa podpísalo na hre oboch celkov. Mierne navrch mali hráči Hanisky ale gólový náskok zveľadiť nedokázali.

        Všetci už netrpezlivo čakáme na výkop prvého stretnutia po dlhej zimnej prestávke a pevne verím, že sa na štadióne nášho najväčšieho rivala zídeme v čo najväčšom počte a vytvoríme tak našim chlapcom atmosféru, v ktorej vybojujú nejaký ten bodík !!!

Výkop stretnutia: 23.3 2014 o 15:00
Štadión: TURKON Vyšné Opátske (Košice)

Delegácia VsFZ: Marcin, Baldovský, Karaffa, Mriglot

Haniska do toho!!!

autori: Ing. Štefan Sopko a Ing. Milan Bačo

Rozhovor s novou kapitánskou dvojicou mužstva

    Odchod Jiřího Kobra z mužstva znamená, že brankárskou jednotkou bude Stanislav Suchý. Vznikol však prvotný problém, komu pripadne na ruku kapitánska páska. V klube FK Haniska sa rozhodli túto situáciu vyriešiť netradične, a tak namiesto jedného kapitána, máme rovno kapitánsku dvojicu. S kapitánmi Františkom Palenčárom a Štefanom Majerníkom som sa preto porozprával.

František Palenčár          Štefan Majerník

O: Páni, ako to teda v skutočnosti je s kapitánskou otázkou? Kto z Vás dvoch je kapitán, a kto jeho zástupca?
F/Š: Znie to neuveriteľne, ale kapitánmi sme obidvaja. Kapitán by mal byť človek rešpektovaný ako na ihrisku, tak aj mimo neho, a hoci je tento krok netradičný, veríme že prinesie svoje ovocie. Pravdepodobne budeme uplatňovať istý systém rotácie, striedania pásky po jednotlivých zápasoch. Kto bude kapitánom v danom zápase sa rozhodne tesne pred stretnutím. Dôležité je, že kabína takúto alternatívu prijala s nadšením a rešpektuje to.

O: Ako ste boli spokojní s prípravou, naplnila Vaše očakávania? Natrafili ste aj na negatívne momenty?
F: 
Kedže som na jeseň nehral, príprava mi dala riadne zabrať. Sústredili sme sa hlavne na fyzickú kondíciu. Možno bolo na škodu, že sme hrali stretnutia so súpermi z vyšších líg, a tak sme sa nemohli poriadne do sýtosti futbalovo vyblázniť.
Š: S prípravou som spokojný, naplnila moje očakávania. Zápasy s kvalitatívne lepšími mužstvami som si užíval, často sme šli až na dno svojich herných možností. Trochu som sklamaný z výsledkov, nakoľko v zápasoch so Spišskou Novou Vsou či Košickým "Béčkom" sme siahali po remíze.

O: František, tvoja polročná futbalová absencia bola citeľná. Ako si na tom po zdravotnej stránke, cítiš sa zvládať nároky najvyššej regionálnej futbalovej súťaže?
F: Musím sa priznať, futbal mi veľmi chýbal. Snažil som sa zúčastňovať tréningov, ostať v tréningovom tempe, ale to sa nedá porovnať zo zápasovým zaťažením. Zdravotné problémy už pominuli, a tak som pripravený pomôcť mužstvu v bojoch o body a víťazstvá. Teším sa na blížiaci štart a verím že môj návrat mužstvu pomôže.

O: Štefan, z mužstva pred jarnou časťou súťaže odišli strelec Slavomír Molnár a brankárska opora Jiří Kobr. Bude mužstvo rovnako dobré aj bez nich, schopné predvádzať svoj typický futbal?
Š: Sila mužstva nikdy nestála a ani nestojí na jednotlivcoch. Tímový duch a obeta hráčov sú to, čo dokáže mužstvo vybičovať k maximálnym výkonom. Zmenili sme náš herný štýl, ktorý keď sa nám podarí doladiť, gólov z našich kopačiek určite neubudne v súperovej sieti. Čo sa týka brankára, tak Stano je kvalitný brankár, ktorému keď mužstvo pomôže a bude si zodpovedne plniť obranné povinnosti, veľa práce mu neostane. 

O: V mužstve sa postupne udomácňuje trojica nových hráčov, a to Marek Stolár, Ľubo Leško a Tomáš Plačintár. Ako sa chlapci prejavili v príprave a čo od nich očakávate?
F/Š: 
Sme veľmi radi, že z mužstva hráči nie len odchádzali, ale aj prišli novici. Marek je kvalitný útočník, s čuchom na góly, keď svoje schopnosti preukazoval v Kokšov Bakši. Určite od neho očakávame bojovnosť v útoku a veľa gólov. Ľubo je ľavonohý obranca, schopný vybojovať aj stratené lopty, dobrý v hre hlavou aj po zemi. Na svoj mladý vek je Tomáš robustným obrancom, ktorý bude znepríjemňovať život súperovým útočníkom. Obrana bola u nás často kritizovaná, preto od oboch obrancov očakávame, že stmelia pevnosť obrannej línie a spolu so skúsenými kolegami budú predvádzať zodpovednú hru ako v zadu, tak aj pri rozohrávke smerom dopredu.

O: Do jarnej časti súťaže vstupuje FK Haniska zo solídneho 3.miesta po jeseni. Aké sú ciele v mužstve, na čo sa budete snažiť zamerať svoje futbalové ťaženia?
F/Š: Aktuálna pozícia je veľmi pekný výsledok hry po jeseni, ale z toho žiť nemôžeme a musíme zabrať od úvodného zápasu a nepoľaviť až do konca. Posnažiť sa vyhrať domáce stretnutia bude prvoradým cieľom, a ukradnuté body zo súperových ihrísk budú čosi naviac. Tabuľka je mimoriadne natlačená, a prípadne zaváhanie v dvoch zápasoch za sebou nás môže zrazu posunúť do poschodí, kde prevládajú záchranárske práce. Tomu sa chceme ďalekým oblúkom vyhnúť a po skončení súťaže byť s predvedenou hrou, výsledkami a umiestnením spokojný.

Obom kapitánom ako aj celému mužstvu FK Haniska želáme všetko dobré v jarnej časti súťaže !!!