9.kolo - FK Haniska - ŠK Futura Humenné 3:1

3:1 (1:0)

Haniska: Fedor - Klimek (85.Novotný), Gorej, Horváth, Laczko, Šipoš, Beck, Kolbas, Pástor (90.Hrubovčák), L.Majoroš (76.Borovský), Pekár

Humenné: Vaško (31.Juščík) - Jakubčo, Vasiľ (87.Petričko), Pe.Šuľák, Loboda, Mihok, Legdan, Pa.Šuľák, Lovska, Voroňák, Macej

góly: 17.Pekár, 73.Kolbas, 90.Kolbas - 72.Voroňák

rozhodovali: Kita, Stolarz, Mrzyglod(všetci z Poľska) + 4.rozhodca Karaffa, DZ: Onofrej
ŽK: Pástor, Klimek - Vasiľ, Pa.Šuľák,
ČK: - Vaško
divákov: 150

V 9.kole III.ligy Východ zavítal do Hanisky skúsený a ambiciózny celok ŠK Futura Humenné. Úvodné minúty zápasu sa niesli v opatrnom duchu, pričom loptu mali na kopačkách častejšie hostia. V 8.minúte musel zasahovať hosťujúci gólman Vaško, ktorý si poradil s dorážkou po priamom kope Kolbasa. V rozmedzí 10-13 minúty mali Humenčania viacero rohových kopov, ale všetky nebezpečné lopty upratala do bezpečia obrana Hanisky. V 17.minúte prešiel s loptou na kraji pokutového územia Kolbas, presným centrom našiel Pekára, a ten presnou hlavičkou do protipohybu brankára otvoril skóre, 1:0. V 24.minúte pohrozili aj hostia, keď po priamom kope Mihoka hlavičkoval Jakubčo z dobrej pozície len mimo bránu. V 29.minúte predviedli Hanisčania rýchlu kombináciu v strede poľa, dlhý center našiel unikajúceho Pástora, ktorého pred pokutovým územím doslova "zbúral" vybiehajúci gólman Vaško. Po takomto zákroku nič iné ako červené kartu vidieť nemohol a tak dve tretiny zápasu hrali hostia oslabení. Viditeľný tlak a šance Hanisky však prichádzali len veľmi pomaly, aj to skôr po štandarných situáciách, ako v 42.minúte, keď dobrá strela Kolbasa z priameho kopu riadne zamestnala náhradného brankára Juščíka. Po zmene strán mali domáci veľkú šancu hneď v úvode. Dlhý pas predĺžil Pekár na Kolbasa, ktorý sa zbavil obrancov, zacentroval na voľného Pástora, ale jeho hlavičku gólman hostí vyrazil. K lopte sa dostal Klimek a jeho strela z blízka skončila na brvne. Nepremieňanie šancí domácich hráčov gradovalo, keď v nasledujúcich minútach strely Kolbasa a hlavička Pekára skončili mimo brány. V 55.minúte zahrali pri rohovom kope hostia nacvičený signál, lopta sa dostala k Mihokovi, ale s jeho strelou z hranice 16-tky si Fedor poradil. V 60.minúte sa hra na chvíľu prerušila, kedy hlavný arbiter vykázal vedúceho hostí z lavičky za hrubé nešportové správanie a nadávky najhrubšieho zrna na adresu celej rozhodcovskej trojice z Poľska. Najtesnejšie vedenie domácich bolo málo, nakoľko oslabení hostia predvádzali pekný futbal a gól z ich strany jednoducho musel prísť, nakoľko si to za aktivitu a bojovnosť doslova zaslúžili. V 68.minúte sa ešte nepresadil unikajúci Peter Šuľák, ktorý nezakončil razantne. V 70.minúte sa dostal do úniku Pekár, ktorého zakončenie však brankár hostí vyrazil na roh. V 72.minúte sa hostia dočkali vyrovnania, keď po rohovom kope skóroval hlavou zblízka Voroňák, 1:1. Oslavu gólu si spestril aj nešportovým gestom smerom k tribúne, za čo sa mu dostalo niekoľko ostrých slov z radov fanúšikov. Haniska však odpovedala bleskurýchlo. Hneď po rozohrávke zo stredového kruhu sa lopta dostala ku Kolbasovi, ktorý sa pohral s obranou hostí a prízemnou strelou k žrdi skóroval, 2:1. V 84.minúte zaujala aj pekná kombinácia Kolbasa s Pekárom, pričom druhý menovaný našiel striedajúceho Borovského, a s jeho strelou mal veľa práce brankár Humenného, a vyrazil ju na roh. Keď sa zdalo že záverečné minúty prinesú drámu, nestalo sa tak. Najlepší hráč zápasu Jaroslav Kolbas ukázal svoje majstrovstvo. Na kraji pokutového územia prešiel dvojicou obrancov, položil si aj brankára, a síce z veľkého uhla, poslal loptu do siete, 3:1. Haniska tak zaknihovala doma dôležité tri body, a hostia mohli byť skutočne radi, že viaceré sľubné šance domácich ostali nevyužité, pretože by domov odišli s nádielkou. Keby sa hráči Humenného viac venovali hre a neriešili výroky rozhodcovskej trojice, mohli uhrať lepší výsledok. Dovolím si tvrdiť, že výkon rozhodcov z Poľska bol vynikajúci a rovnaký meter bol použitý na obidve strany. Ďalšie kolo sa odohraje až 30.9.2014, netradične v utorok, a na zápas do Vranova nad Topľou Vás všetkých srdečne pozývam.

autor: Ing. Milan Bačo