20.kolo - FK Spišská Nová Ves - FK Haniska 2:1

naša zostava: Fedor - Plačintár (46.Klimek), Horváth, Gorej, Sučák (67. L.Majoroš) - Molnár, Palenčár (60. Pástor), Beck, Majerník, Šipoš - Pekár

Sp.N.Ves: Tokoly - Baranyi (81. Dunajčan), Sedláček, Ščavnický, Slejzák, Štefanik, Šoltés, Kiššák, Boroš, Vantroba (77. Ruman), Augustin (Krempaský)

góly: 83. Ruman, 90+. Sedláček - 85.Šipoš
ŽK: Ščavnický, Augustin - Gorej, Pekár, Majerník, Klimek
rozhodovali: Mišenčík, Zubka, Ondič, Duška
divákov: 400

V 20.kole cestovali hráči FK Haniska na horúcu pôdu do Spišskej Novej Vsi. To ešte netušili, aká horúca bude v skutočnosti. Zápas pred 400 divákmi začali obe mužstvá rozhárane, s kopou nepresností. Úvodnú pološancu stretnutia mal už v 4.minúte hosťujúci Pekár, ktorý však po centri Šipoša hlavičkoval nad domácu bránu. Už o 2 minúty to boli opäť hráči Hanisky, ktorí sa snažili o gól, keď sa k odrazenej lopte dostal pravý obranca Hanisky Plačintár, no jeho strelu dokázala domáca obrana zblokovať. K prvému ohrozeniu  hosťujúceho brankára došlo v 7.minúte, keď domáci Boroš po štandardnej situácií netrafil hlavou priestor brány. Domáci začali preberať iniciatívu, ale útoky končili väčšinou na dobre hrajúcej stopérskej dvojici hostí a brankárovi Fedorovi. Prvú strelu sme na bránu zaznamenali v 12.minúte. Domáci útočník Vantroba z 18 metrov napálil loptu len do stredu brány a tú hosťujúci brankár Fedor poľahky vyboxoval mimo pokutové územie. V 15.minúte nechali stredoví hráči Hanisky kopec priestoru domácemu stopérovi Šoltésovi, ten nič nevymýšľal a z 30 metrov vyslal nebezpečnú strelu na bránku hostí a Fedor prvýkrát musel ukázať svoje kvality. Strelu k ľavej žrdi s námahou vytesnil na roh. Tlak domácich nepoľavoval a v 18.minúte boli veľmi blízko k vytúženému gólu. Po zahratí rohového kopu sa ocitol aktívny Šoltés úplne osamotený na hranici päťky, skórovať však nedokázal a loptu poslal hlavou tesne vedľa brány hostí. V 24.minúte sa pripomenuli opäť hráči Hanisky. Šipoš vysunul na pravú stranu Majerníka, jeho center domáca obrana nedokázala razantne odkopnúť a k odrazenej lopte sa dostal Beck , ktorý v dobrej pozící netrafil bránku Spišskej Novej Vsi. 25 minúta priniesla ďalšiu šancu domácich, ale nikým nekrytý Kiššák nedokázal trafiť bránku zle brániacej Hanisky. V 32.minúte vyrobila obrana hostí ďalšiu hrúbku, keď Plačintár posielal nedôraznú malú domov Fedorovi. Lopty sa zmocnil dobre hrajúci Kiššáka ten zoči-voči Fedorovi neuspel. Hráči Spišskej Novej Vsi mali v prvom polčase územnú prevahu a zahrávali veľké množstvo štandardných situácií. V zakončení im však chýbala presnosť a v záložnej rade futbalovosť a kreativita. V 37.minúte nedokázal zužitkovať center Molnára hosťujúci Majerník a v ťažkej pozícií minul bránku domáceho gólmana. Bodku za prvým polčasom dal domáci Augustín, keď nedokázal z otočky ohroziť Fedora. Prvý polčas priniesol extrémne množstvo nepresností na oboch stranách, nevýrazný výkon hráčov Hanisky a nemohúcnosť hráčov SNV v zakončení. Druhý polčas začal tak ako skončil ten prvý. Domáci sa snažili čo im sily stačili, no väčšina útokov končila odkopmi hosťujúcej obrany. V 53.minúte to bol domáci Kiššák, ktorý sa snažil strhnúť vedenie na stranu SNV. Po štandardnej situácií sa na hranici 16ky zmocnil lopty, ktorú obrana Hanisky nedokázala odkopnúť do bezpečia a len tesne minul pravú žrď . V 56.minúte fauloval Klimek za cenu žltej karty unikajúceho Vantrobu tesne pred pokutovým územím a dal tak domácim veľkú šancu na skórovanie. K priamemu kopu sa postavil domáci kapitán Sedláček, no trafil len dobre stojaci múr Hanisky. Domáci postupne stupňovali tlak, ale všetky šance končili mimo Fedorovej svätyne. 66.minúta priniesla najväčšiu šancu Hanisky v stretnutí, no ani tá bohužiaľ gólom neskončila. Po zlej rozohrávke domácej obrany sa dostal k lopte Pekár, kľučkou sa zbavil domáceho obrancu, jeho center obrana SNV odvrátila len k voľnému Molnárovi a ten z 11 metrov vo vyloženej šanci prekopol domácu bránku. Po tomto momente hra upadla a nasledujúcich niekoľko minút sa na ihrisku nedialo vôbec nič. V 83.minúte sme sa gólu predsa len dočkali. Jednu z mnohých chýb v bránení Hanišťanov dokázal využiť Erik Ruman a pohotovou strelou do šibenice nedal Fedorovi žiadnu šancu, 1:0. Tento gól akoby domácich hráčov upokojil a začali kopiť chyby v obrane. Hneď po rozohrávke vysunul Majerník dlhým pasom Klimeka, no centrovanú loptu nedokázala striedajúci Majoroš  v obkľučení 3 domácich hráčov dopraviť hlavou do brány. Ďalšia chyba domácej obrany prišla v 85.minúte a tentokrát už Haniska trestala. Centrovanú loptu z priameho kopu Šipoša nikto nezasiahol, a keďže domácemu brankárovi dobre clonil kapitán Hanisky Pekár, lopta skončila napokon v sieti. V 85.minúte sa tak začínalo odznova. Od tohto momentu prebral taktovku zápasu hlavný arbiter, ktorý Hanišťanov nepustil za polovicu a každý jeden súboj chladnokrvne posudzoval v prospech domácich, ktorí sa to snažili využiť. Domácim sa však nedarilo v zakončení a preto prišla 92.minúta zápasu a „svetlý“moment hlavného rozhodcu. V skrumáži pred hosťujúcou bránkou spadol jeden z domácich útočníkov a na počudovanie aj niektorých domácich hráčov rozhodca neváhal a odpískal pokutový kop. Zaujímavosťou verdiktu bola následná konverzácia s jedným z protestujúcich hráčov Hanisky, keď povedal že odpískal  faul a neskôr že odpískal ruku. Domáci kapitán Sedláček v 94.minúte nezaváhal a tak si domáci pripísali plný bodový zisk, 2:1.

Zaujímavosťou zápasu bolo ešte šialené sa správanie domáceho funkcionára, ktorý počas celého zápasu z domácej lavičky častoval nadávkami hráčov Hanisky a taktiež náš realizačný tím a správal sa ako zmyslov zbavený. Danému pánovi odporúčam v blízkej dobre navštíviť odbornú pomoc s cieľom uchrániť si svoje duševné zdravie.

autor: Ing. Štefan Sopko